Lakásotthonunkban 2023. január 31-én elkezdődtek a kutyaterápiás foglalkozások. Császárné Steiner Hortenzia képzett kuyaterapeuta és Coby a terápiás kutya ezentúl kéthetente otthonuk vendége lesz, aminek nagyon örültek a gondozottak és a dolgozók
egyaránt. Hogy miért is fontos a terápia gondozottjainknak?
A terápiás kutyák nagy segítséget tudnak nyújtani abban, hogy egy nehezen megnyíló, visszahúzódó, szorongó gyermek is feloldódjon a környezetükben, így lehetővé váljon vele egy egyéni terápiás folyamatot elkezdeni. Képesek új szociális kapcsolatokat létesíteni, kutatások szerint oldják a stresszt, optimalizálják a vérnyomást, és a depresszióra is pozitív hatással vannak. Ezek a rendkívül képzett kutyák mindig örömmel fogadják az emberek közeledését, kiegyensúlyozottak minden helyzetben.
Csoportos kutyás terápia során meghatározott célkitűzéssel dolgozva, a folyamatba aktív motiváló résztvevőként illesztik be a terápiás állatot. Többek között olyan fizikai, érzelmi, szociális és kognitív funkciók fejlesztésére is lehetőség adódik, melyek a gyermekek iskolai életben való boldogulását is elősegítik.
A kutyás terápia minden életkorban hatékonyan alkalmazható módszer. Egészen kicsi korban korai fejlesztés során, például beszédindításnál, gyermekkorban pedig kiválóan fejlesztik a különböző részképességek mellett az érzelmi intelligenciát is. Nagyon hasznos tud lenni kamaszkorban, amikor hajlamosak bezárkózni saját világukba a fiatalok.
A terápia folyamán a fiataloknak sokkal magasabb a motivációs szintjük a kutya jelenlétében, így kedvvel, örömmel vesznek részt a foglalkozásokon, szívesebben végeznek feladatokat, melyeket a kutyával való játéknak tekintenek. A terápiás kutya sokoldalú hatást fejthet ki a gyermekek fejlesztésében is. A kutya, mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermek szociális- és érzelmi fejlődésére, elősegíti a társas kapcsolatok kialakítását, azok alakulását. Javítja a gyermekek önértékelését. A kutya motiváló erő a gyermekek számára, aki elősegíti a gyermeknek a feladatra való figyelmének összpontosítását, így a tanulásra jobban motivált gyermek nagyobb előrehaladást érhet el.
Az első foglalkozáson már éreztük a fentebb említett jótékony hatásait a kutyának. A foglalkozás célja az ismerkedés és a barátkozás volt, ami teljes mértékben megvalósult. Az a gondozott is, akit egy kutya megharapott év elején bekapcsolódott a foglalkozásba, leküzdötte félelmét és összebarátkozott a kutyussal. A foglalkozás után nagyon jókedvűek voltak a gyerekek, énekeltek sokat. Mindenki kíváncsian várja a következő alkalmat, Coby és Tenzi néni érkezését.
Bízom benne, hogy egy hosszútávú kapcsolat fog kialakulni, és a kutyaterápiás foglalkozások, ugyanúgy, mint a művészetterápia beépül a lakásotthon életébe, és gazdagítja, színesíti a lányok hétköznapjait.